Yarı Kapaklı Cam Cephe

Yarı kapaklı uygulanan giydirme cephe, farklı derinliklere sahip olabilen griyaj profilleri ile geniş açıklık uygulamalarına olanak sağlamış olan bir sistemdir. Isı yalıtımsız şekilde uygulanan bu dış cephe uygulamalarında yapı sadece yatay ya da sadece dikey kapaklardan oluşabilmektedir. Alüminyum profil kullanılmış olan bu cephe sistemi de fazla tercih edilmiş sistemlerden bir tanesidir.

Günümüzde yarı kapaklı cam cephe de, düz, açılı olarak, badem ve küt badem kapak gibi farklı seçenekler ile yapıya görsel zenginlik kazandırmaktadır. Bu sistem ile su ve dış ortamdan toz sızdırmayan filtre de uygulanmaktadır. Gövde genişliği ve alüminyum profilin kalınlıkları yapının geometrisine ve bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Performans testleriyle de uygulanan yapının uygunluğu kontrol edilerek performansı ölçülmektedir.

Kapaklı Cephe Sistemi

Kapaklı cephe sistemlerinin özelliği cepheye dışarıdan bakıldığında dikeyde ya da yatayda 50mm genişliğinde yer alan alüminyum profillerin yer almasıdır. Bu sistemde dışarıdan görünmüş olan kapak kısmının farklı şekillerde ve farklı renklerde alternatifleri yer almaktadır.

Kapaklı cepheler ayarı bitmiş olarak bulunan alüminyum alt karkasların üzerine yerleştirilebilen camın evvela baskı profillerinin uygun bölümlerine de vidalanması ile sıkıştırılıp sızdırmazlığın tam olarak sağlanmasını müteakip istenilen kesitteki yarı kapaklı cam cephe profilinin yuvasına yerleştirilerek montaj işleminin tamamlanması şeklindedir. Kapaklı cephe uygulamasında mekanik olarak bağlanan profillerin cam ilişkisinde yer alan ısı, ses ve su izolasyonu silikon cephede yer aldığı gibi EPDM fitiller ile yapılmaktadır.

Yarı Kapaklı Cephe Sitemleri

Bu sistemlerde camların cephe sistemine uygulanacak montaj, sadece yatayda istenilen renkte alüminyum kapaklarla yapılmaktadır. Dıştan bakıldığı zaman düşeyde cam birleşimleri 15mm'lik ince çizgiler şeklinde göründüğünden, yatay kapakların etkisi ile beraber cepheye estetik bir görünüm katmaktadır.

Klasik kapaklı cephe uygulamalarının bir sentez ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sistemde yalnızca yatay ya da düşeyde alüminyum yarı kapaklı cam cephe kullanımı ile beraber istenilen hatların vurgulanması sonucunda yapıda değişik mimarı etkiler elde edilmektedir. Bu sistem üzerinde cam paneller arasındaki en sağlıklı sızdırmazlık, fitil ya da özel cephe silikonları ile sağlandığından, panellerin ara bölümlerine tam yalıtım sağlanmıştır.

YARDIMCI OLABİLECEĞİMİZ BİR KONU VAR MI? İRTİBAT