Alüminyum Doğrama Nedir?

 

Alüminyum doğrama özellikleri ile diğer çerçeve ve sistemlerden ayrılır. Birbirinden farklı alüminyum plakaların işlenerek, çeşitli kullanım alanlarına sahip ürünlerin üretilmesi ile ortaya çıkan ürünlere verilen isme doğrama denilir. Bu kesilen ve işlenen plakalar en fazla 6 metre uzunluğunda olur. Alüminyum kapı, alüminyum çerçeve, alüminyum cam balkon sistemleri gibi kullanım alanları vardır. En çok tercih edilen kullanım alanı ise, cam balkon ve cam çerçevesi alanlarıdır. Üstelik sistemin ısı yalıtımı olanığı da bulunur.

 

Alüminyum Doğrama Özellikleri;

 

  • Isı yalıtımlı olarak üretilebilir,
  • Alüminyum kapı üretimi uygun maliyetlidir,
  • Dış sesleri içeri geçirmez,
  • Hafiftir.
  • Alüminyum doğrama görselliği ile de oldukça estetiktir.

 

Alüminyum Doğrama Faydaları;

 

  • Kolay temizlenir (cam balkon sistemlerinde katlanabilme ve içeri açılma özellikleri vardır),
  • Özellikle pvc sisteme göre bu sistem çok daha sağlıklıdır. Pvc üretim şeklinden dolayı, hem kısa ömürlüdür, hem koku sıkıntısı vardır, hem de sağlıksızdır,
  • Hafif olduğu için, kullanımı çok daha pratiktir.

 

Bahsedilen bu özellikler, s,istemin en çok dikkat çeken özellikleri arasında yer alır. Bunlar dışında da elbette ayrıntıya inildiğinde diğer sistemlerle kıyasla pek çok farkı bulunmaktadır. Apartman, bina girişlerinde kapı üretiminde tercih edilmesi de, alüminyum doğrama kapı fiyatları kg ve m2 cinsinden hesaplanmasından kaynaklanmaktadır. Fakat, diğer kullanım alanlarında üretim şekli ve ölçülü, özel üretim gerçekleştirildiği için az daha maliyetli olmaktadır. Sistemin genel olarak ücretinin daha fazla olması biraz caydırıcı olsa da, pvc, ahşap gibi üretimlerin bakıma çok fazla ihtiyaç duymaları, karşıt sistemleri çok daha fazla arttırmaktadır.

 

 

 

Alüminyum Doğrama Görselliği

 

Alüminyum doğrama görselliği açısında da çok daha estetiktir. Üstelik talep edildiği gibi ölçülendirme ve şekillendirme yapılabildiği için tercih edilmektedir. Diğer pvc sistemleri biraz daha kaba gözükmektedir. Fakat, fiyatın daha uygun olmasından dolayı ülkemizde çok fazla tercih edilmektedir. Alüminyum doğrama sistemlerinin diğer pek çok özelliği de, aslında kullanıldıkça fark edilir.  Sık sık bozulan, kullanıcıyı zorlayan üretim modelleri artık çok da fazla tercih edilmemektedir.

 

YARDIMCI OLABİLECEĞİMİZ BİR KONU VAR MI? İRTİBAT