Cephe Kaplama Özellikleri

Dış cephe uygulamaları konutlara zarar verebilen rüzgâr, yağmur, kar, güneş gibi dış hava koşullarına karşı güçlü bir koruma sunarken bunun yanında estetik olarak binanın mimari tarzını oluşturmak için de kullanılır. Dış cephe kaplama özellikleri içerisinde ses iletimi en aza indirirken, ısı ya da su yalıtımı da sağlayarak binanın ömrünü de uzatmaktadır.

Kaplama malzemeleri genel olarak binanın tasarım ve estetik görünümüne uygun olarak seçilmekte ve uygulanır. Türkiye’de ağırlıklı şekilde ahşap, american siding, prekast, yalı baskı kaplamaları, doğal taş ve cam cephe kaplamalarına yer verilmektedir, Amerika, Kanada ya da Avustralya gibi ülkelerde dış cephe firmaları yaygın şekilde ahşap dış cephe kaplamalarıyla beraber, american siding dış cephe kaplamalarına yer verilir.

Dış Kaplamanın Özellikleri

—Sıcaklık farkları nedeni ile oluşacak genleşme ve daralmalardan hiçbir zaman zarar görmemesi,

—Atmosferin oluşturduğu kimyasal etkilere karşı dayanıklı olması,

—Güneş ışınlarının zararlı etkisinden bozulmaması,

—Don etkisiyle bozulmaması,

—Yağış sular nedeni ile bozulmaması ve suyu içine almaması,

İçten gelmiş olan ve iç yüzeyde oluşan buharın dışarıya çıkışına engel olmaması gibi temel özelliklere sahip olmaları gerekmektedir.

Yapı fiziğiyle ilgili olarak bulunan bu özelliklerinin yanı sıra malzemeler binanın görünmüş olan yüzünü oluşturduğu için, cephe kaplama özellikleri ile birlikte estetik yönden de binayı güzelleştirecek niteliklere sahip olması beklenmektedir.

Dış cephe kaplama işlemleri genel olarak inşaat imalat aşamasında yapıldığı için eski konutlarda uygulayabilmek hem masraflı hem de zahmetli bir işlemdir. Binalara sonradan işlenebilecek dış cephe kaplamalarının en bilinenleri, hızlı uygulanabilirlik ve ekonomik nedenlerden dolayı dış cephe mantolama faaliyetleri ile beraber siding dış cephe kaplama uygulamalarıdır. Her iki dış cephe kaplama özellikleri arasında hem ısı hem de su yalıtımı sağlayabilmekte, uzun yıllar dayanıklılıklarını korumakta ve estetik olarak yaşam alanlarımızı güzelleştirmektedir.

Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

Subasman Profili Uygulamaları: Kullanılacak olan kaplama levhası kalınlığına göre subasman profilinin ebatları belirlenmektedir. Profil duvara su terazisi ile beraber düzgün bir hat oluşturacak şekilde ayarlanmakta ve dübel ile tespit edilmektedir.

Kaplama Levhalarının Yapıştırılması: Hazırlanmış lan yapıştırma harcı levhalara çerçeve metodu ile uygulanmakta ve dış yüzeyin altından başlanarak boşluk kalmayacak durumda şaşırtmalı şekilde yerleştirilir.

YARDIMCI OLABİLECEĞİMİZ BİR KONU VAR MI? İRTİBAT